Fabrikanın ilk yıllarında "şeker sandığı" diye bir kavram var. Kesme Şeker sandık içine konuyor ve sandıkla pazarlanıyor. Bir sandık kaç kilogram geliyordu bilmiyoruz. Muhtemelen 50 kg... Sandık yapmak da ekonomiye ayrıca katkı sağlıyor. Cumhuriyet gazetesinde (28.4.1935) şöyle bir haber var: Dört fabrikanın … şeker sandıklarını yapmak için 25 bin metro mikâbı yerli kereste sarf etmektedir ki maden kömürüyle birlikte yalnız bu iki madde memleketimize senede iki milyon lira varidat bırak­mak­tadır.

Evimizde böyle bir sandık vardı... Hayal meyal hatırlıyorum. Annem onun içine giysilerimizi koyardı. Yerli şeker sandıkları 30, ithaller 50  kg ağırlığında olurmuş. Eski gazetelerde silik bir kaç fotoğrafı var. Kimileri bunlardan masa yaparmış. Şeker sandığı uygulaması  bize Almanlardan geçmiş. Onlar her ne yaptılarsa biz de aynen uygulamışız.

Öyle oluyor...  İlk kim üretiyorsa, kim modelliyorsa, ilk kim tasarımını ortaya koyuyorsa diğerleri uzun bir süre o özgün modeli izliyor. Eğer izleyici olmak istemiyorsak yaratmak zorundayız..

Şeker sandığının tahtaları Sinop'tan geliyormuş ve o şehrin ekonomisine de bir katkı sağlanıyormuş. Acaba montajı orada mı, yoksa Alpullu'da mı yapılıyordu?

--

Şeker Sandığı

 
şeker sandığı, alpullu
Şahin Tepesi Şark Hattı Şarki Trakya Şehir Planı Şeker Şeker Ambarı Şekerbank Şeker Bayramı Şeker Camii Şeker Çuvalı Şeker Davası Şeker Dedikodusu Şeker Deyişleri Şeker Fabrikası Şeker Fab. Osmanlı Şeker Fab. İdare Meclisi Şeker Fabrikaları Şeker Fabrikaları TAŞ Şeker Festivali Şeker Fiyatı Şeker Gelirleri Şeker Hırsızlığı Şeker İhtikarı Şeker İhtilafı Şeker İlanları Şeker İnhisarı Şeker İthalatı Şeker Kaçakçılığı Şeker Kamışı Şeker Kampı Şeker Kanunları Şeker Kıtlığı Şeker Köy Şeker Osmanlıda Şeker Poları Şeker Politikaları Şeker Profesörleri Şeker Reklamı Şeker Sanayii Şeker Sandığı Şeker Sevinci Şeker Sıkıntısı Şekerspor Şeker Şirketi Şeker Takası Şeker Tekeli Şekerden Tasarruf Şeker Üretimi Şeker Vergisi Şeker Tüketimii Şarka Göndeilen Şeker
A B C D E F G H ...I... K L M N O P R S Ş T U Y Z