Vakti zamanında Alpullu'da bir de hamam varmış... Sebebi şu... Hamam  toplumumuzun "şehir yerleşmesi kültürüdür".... İnsanlar varsa orada hamam da olacaktır. Alpullu hamamı özellikle pavyonlarda yaşayan daimi ve muvakkat işçiler için düşünülmüş. Alpullu halkı  ve sporcuları için... Hamam, camiyle birlikte 1955 yılında yapılmış.

Hamam tek katlı, 12 yıkanma ve 1 tıraş kabini olmak üzere, kubbesi olmayan mütevazi bir yapı imiş. Suyu fabrika türbinlerinden gelen buharla ısıtılıyormuş. Tam ortasında, dört köşe düzende küçük bir göbek taşı ve kapıdan girişte altı soyunma odası varmış. İnsanlar şöyle konuşuyorlar: "İlk yapıldığında göbek taşı yoktu. Fabrika müdürü Bülent Kocaaydın göbek taşını sonradan yaptırdı..."

Giriş fiyatı bir lira iken, sonra 150 kuruş olmuş. Kese yaptırırsan iki buçuk lira vermek zorundaymışsın. Sporcular maç ve idmanlardan sonra hamama koşar ter atarlarmış.

Haftada iki  gün kadınlara, diğer günler erkeklere hizmet veriyormuş. Pazartesi, Perşembe kadınlar günü imiş. Tesisi Hamamcı Kerim lakabıyla ünlenen kişi yönetiyormuş veya o sorumlu imiş. Yan tarafında bulunan çamaşırhaneye bakan ayrıca  iki Alpullu'lu hanım varmış.

Hamam 1981 yılında, Şükrü Simer zamanında patlamış. Fabrika müdürü Bülent Kocaaydın imiş... "Salı günü akşamıydı ve kadınlar günüydü" deniyor. Fabrikadan gelen buhar vanası açık mı bırakılmış veya kapatılmış mı, her ne olduysa çok büyük bir gümbürtü olmuş. Hamam darmadağın olmuş, kapısı 50 metre öteye fırlamış.

Tarihler her zaman sorunlu... Patlama olayı için 1982 veya 1983 yılıydı diyenler var..

Patlamasıyla birlikte tarih olmuş ve bir daha yapılmamış. 25 yıllık bir ömrü olmuş. ----

Hamam

 
alpullu-hamam-1
alpullu-hamam-2
alpullu-hamam-3
alpullu-hamam-4
Hu Allah Alpullu Hakaret Davası Hamam Hane Sayıları Havası Hayır Derneği Hayvanlar, Hayvancılık Hastane ve Revir Havuzlar Havuzlu Bahçe Hıdırellez Hayrabolu Hayrabolu Köprüsü Hazine Davası Hemzemin Geçit Heykeller
A B C D E F G H ...I... K L M N O P R S Ş T U Y Z