Belediye Barış Parkı'ndaki Atatürk Heykeli'ni yapan sanatçı. Heykel 1964 yılında Moşe Dayan adı verilen Alpullu'nun tarihi antik vinci kullanılarak dikilmiş.

Ramiz Artemiz aynı zamanda Havsa, Babaeski ve Kırklareli'deki  Atatürk heykellerini de yapmış. Bu konuda uzmanlaşmış bir kişi... Daha çok büst yapmış... 1911 Manasır doğumlu, Balkan savaşı sonrası Türkiye'ye göç edip Afyona yerleşmiş. İstanbul Resim Heykel
Müzesinde 1945-1976 yılları arasında  Müdür Yardımcılığı görevinde bulunmuş. Soyadı ilginç, Artemis heykelinden seçmiş soyadını... Sanata olan ilgisini orada da göstermiş...

İnternet'te fotoğrafını araştırdım ama bulamadım. Hakkında bir kaç cümlenin dışında fazla bilgi yok. Belki ben bulamamışımdır. Fatih İlköğretim okulunun bahçesindeki büstü de onun yaptığı belirtiliyor.

Daha sonra kısa biyografisine ulaştım ve şöyle:

"RAHMİ ARTEMİZ
1911 Yugoslavya - Manastır’da doğdu. 1941-42 Devlet Güzel Sanatlar Akademisi, Prof. Rudolf Belling Heykel Atölyesinden mezun oldu. 1945 Resim ve Heykel Müzesinde göreve başladı. 1976 Emekliye ayrıldı. Devlet Resim ve Heykel sergilerinde sergi komi­serliği de yapan Rahmi Artemiz’in çalışmalarında Atatürk Büstleri geniş bir yer tutmaktadır. Trakya, Babaeski, Havza, Kırklareli, Uzunköprü, Alpullu ve Hayrabolu’da çeşitli boyutlarda Büst ve anıt­ları vardır. Ayrıca bir çok illerde Atatürk Büstleri ve İstanbul’da şahıslar için hazırladığı özel büstleri bulunmaktadır. 1979 ’dan bugüne eserlerini ARZ Plastik Sanatçılar Grubu ile birlikte "Doğumundan Ölümüne Kadar Atatürk" adı altında sergilemektedir. "

Kaynak: "Mimar Sınan Üniversitesi Resim Ve Heykel Müzesi,
https://kipdf.com/download/resm-ve-heykel-mzes_5b358a43097c4771228b475a.html, 22.12.2018.
"

Rahmi Artemiz

 
alpullu-rahmi_artemiz-1
alpullu-rahmi_artemiz-2
alpullu-rahmi_artemiz-3
alpullu-rahmi_artemiz-4
alpullu-rahmi_artemiz-5
alpullu-rahmi_artemiz-6
alpullu-rahmi_artemiz-7
alpullu-rahmi_artemiz-8
alpullu-rahmi_artemiz-9
alpullu-rahmi_artemiz-10
alpullu-rahmi_artemiz-11
Radyo Radyo Havadisleri Rafet Seçkin Rahmi Artemiz Rasathane Ratip Tahir Ray Otobüsleri Renkli Simalar
A B C D E F G H ...I... K L M N O P R S Ş T U Y Z