Şahin Tepesi Mahallesi'nin yan tarafında yer alan "grup evler" veya "son kooperatif evleri".

Bu bölümde sokaklar tekrar dikey konuma dönüştürülmüş. Pancarköy tarafındaki son sırada 13 ev var ve bunların arsaları daha geniş.

Kısmet evleri Belediye Kooperatif Evleri olarak da biliniyor. Bu bölümde sadece temeller, inşaat halinde evler ve bütünüyle tamamlanmış konutlar var. Burası için 135 ev planlanmış. 2018 yılında 100 civarında konut tamamlanmış gibi gözüküyor. Resmi düzenlemede Yeni Mahalleye bağlı.

Alpullu'nun merkezine bir ölçüde uzak kalan bir yer. Kısmet Evlerinin başlangıcındaki ilk ada eski çiftlik fırınının yeri idi. Şimdi hiç bir iz yok.

Osman Karabıçak Ağabey bu fırının yanında yoldan Pancarköy'e  doğru 8, 10 tane ev olduğunu söylüyor. Bunlar da Çiftlik evleriymiş, çiftlikte çalışanlar orada kalırlarmış. Belki seller nedeniyledir kerpiçten yapılan o evler kalıcı olmamış.

Kısmet Evlerinde üç sene önce, yani 2015'te bina temelleri  20 bin liraya satılıyordu. 2018 yılına gelindiğinde  80-100 bin liraya gidiyormuş.
--
Kısmet Yapı Kooperatifi  tarafından yapıldığı için bu adı almış.

Kısmet Evleri'nde 135 evin temeli var. Fırın sokağından başlayıp Pancarköy tarlalarına kadar devam ediyor. Çiftlik Mahallesinin tam karşısına denk geliyor. Kısmet Evleri ve Çiftlik Mahallesi resmi tanımlamada Yeni Mahalle... Bu nasıl olur? Komşuluk Çevresi oluşturmanın imkansız olduğu bir bölge "mahalle" olarak adlandırılıyor. Yeni mahalle, mahalle değil, aslında "semt"... Mahalle-semt tanımlamamızda sorunlar var.
---
Kısmet Evleri  Erdoğan Duygan zamanında yapılmış.---

Kısmet Evleri

 
alpullu_kismet_evleri_1
alpullu_kismet_evleri_2
alpullu_kismet_evleri_3
Kadri Özçetin Kalıp Şeker Kampanya Açılışı Kampanyalar Kanalizasyon Kantarlar Kantin Karabatak Karakol Karataş Yem Kardeş Köyler Kardeş Şehirler Kaynaklarım Kazan Dairesi Kelle Şekeri Kesme Şeker Keşan Kır Kahvesi Kırkdört Evler Kırklareli Kısım Maçları Kısmet Evleri Kış-Kıyamet Kimya Laboratuvarı Kireç Atıkları Kireç Dairesi Kooperatif Korugan Kosta Kuruş-Para Köprübaşı Köprüler Köy Adlarının Değişmesi Kum, Çakıl, Kil Kuraklık Kurban Bayramı Kurtuluşu Kuyruk Küp Şeker Küspe Küspe Havuzları Küşad-ı Resmî Kütüphane
A B C D E F G H ...I... K L M N O P R S Ş T U Y Z