Kesme şeker üretiminin ilk denemelerine 1927 yılı kampanyası sonunda başlanıyor.  Amaç 1928 yılından itibaren kesme şekerini veya daha doğru ifade ile "küp şekerini" tam olarak üretim sürecine almak.

Denemeler 1927 kampanyası sonunda iken ilk resmi üretim 1928 kampanyasıyla birlikte... İlk denemelerde bazı sorunlarla karşılaşılıyor. Küp şeker çuvallara konduğunda dağılıyor. Yeterince sert olmadığı anlaşılıyor. Renginde ve görünümünde de bazı problemler var. Denemeler ve yapılan iyileştirmelerle yavaş yavaş bu sorunları gideriyorlar.

1928 yılına kadar ülkede kullanılan kesme/ küp şekerin tamamı yurt dışından ithal ediliyor ve dolayısıyla toz şekere göre daha fazla para ödeniyor.

----

Kesme Şeker

 
alpullu_kesme_seker-1
alpullu_kesme_seker-2
alpullu_kesme_seker-3
alpullu_kesme_seker-4
kesme_seker_kadri_ozcetin
Kadri Özçetin Kalıp Şeker Kampanya Açılışı Kampanyalar Kanalizasyon Kantarlar Kantin Karabatak Karakol Karataş Yem Kardeş Köyler Kardeş Şehirler Kaynaklarım Kazan Dairesi Kelle Şekeri Kesme Şeker Keşan Kır Kahvesi Kırkdört Evler Kırklareli Kısım Maçları Kısmet Evleri Kış-Kıyamet Kimya Laboratuvarı Kireç Atıkları Kireç Dairesi Kooperatif Korugan Kosta Kuruş-Para Köprübaşı Köprüler Köy Adlarının Değişmesi Kum, Çakıl, Kil Kuraklık Kurban Bayramı Kurtuluşu Kuyruk Küp Şeker Küspe Küspe Havuzları Küşad-ı Resmî Kütüphane
A B C D E F G H ...I... K L M N O P R S Ş T U Y Z