Alpullu'da kanalizasyon sistemi var mı?

Evet... Hangi yılda yapıldığını bilmiyorum. Yaşadığımız çiftlik mahallesi de dahil olmak üzere atık sular ve pislikler kanalizasyon sistemiyle uzak bir noktada Ergene Nehri'ne veriliyor. Dilimize yapıştığı için Ergene Nehri diyoruz ama, aslında Ergene Kanalizasyon Akıntısı demek daha doğru...

Atık sular ve kanalizasyon Pancarköy deresinin aktığı trenyolu köprüsünün altından kalın bir boruyla Ergene'ye doğru ulaşıyor. Bu sistem Alpullu Belediyelik olduktan sonra yapılmış.
---
İlk zamanlarda Teliçi'nin ve Çiftlik ahırlarının pis suları doğrudan Pancarköy Deresi'ne verilirmiş. O zamanlar Çiftlik Mahallesinde kanalizasyon sistemi yoktu. Herkesin "hela çukuru" olur, pis sular orada toplanırdı. Çiftlik girişinde Düğüncülü Çatağına doğru uzanan, yola paralel bir başka çatak vardı. O çatak aracılığıyla Çiftliğin atık suları Düğüncülü Çatağına ulaşır ve oradan da Panacarköy Deresi'ne giderdi. 
----
Teliçi'nin kanalizasyonu küspe kapısının oradan geçiyor. Kapıdan dışarı çıkıcınca iki kola ayrılıyor. Birinci kol, yol boyunca 26 Kasım Parkının önünden geçerek Kantin Binaları kompleksinin oradan dönüyor ve köprü başına gidiyor. İkinci kol Barış Parkı'nın altından geçerek, pazar yerine ulaşıyor ve oradan da Pancarköy deresine dökülüyor.
-------

Kanalizasyon

 
alpullu-kanalizasyon-kanali-1
Kadri Özçetin Kalıp Şeker Kampanya Açılışı Kampanyalar Kanalizasyon Kantarlar Kantin Karabatak Karakol Karataş Yem Kardeş Köyler Kardeş Şehirler Kaynaklarım Kazan Dairesi Kelle Şekeri Kesme Şeker Keşan Kır Kahvesi Kırkdört Evler Kırklareli Kısım Maçları Kısmet Evleri Kış-Kıyamet Kimya Laboratuvarı Kireç Atıkları Kireç Dairesi Kooperatif Korugan Kosta Kuruş-Para Köprübaşı Köprüler Köy Adlarının Değişmesi Kum, Çakıl, Kil Kuraklık Kurban Bayramı Kurtuluşu Kuyruk Küp Şeker Küspe Küspe Havuzları Küşad-ı Resmî Kütüphane
A B C D E F G H ...I... K L M N O P R S Ş T U Y Z