Alpullu'da 1930'lu yıllardan itibaren Jandarma karakolu var. Bunu Milliyet gazetesinin 2.9.1932 tarihli nüshasındaki haberden anlıyoruz. Muhtemelen muhtarlık haline gelmesiyle birlikte jandarma karakolu da gelmiştir.

Sonra Polis Karakolu kuruluyor. Hangi tarihte belli değil... En azından şimdilik.
Polis Karakolu Kantin sırasındaydı... İçeriye girdiğinizde sizi genişçe bir devlet memuru masası karşılar ve hemen arkasında babacan bir polis amiri olurdu. Klasik "devlet masası" ve arkasında sandalyesine oturmuş göreve hazır ve nazır bir polis amiri... Karakolla ilgili belleğimde kalan izlenim bu.

Polis Karakolu kapatıldıktan sonra o yer Jandarmaya verildi ve Jandarma Karakolu olarak anılmaya başlandı. Kenan Evren Caddesi'ne bakan sokağın tam köşesinde değil onun hemen yanındaki bölümde idi.

Şu an bahçesinde Jandarma zamanından kalmış bir "Doldur-Boşalt Haznesi"  var. Jandarma'nın hatırası... Jandarma erleri tüfeklerinin dolu olup olmadığını  kontrol etmek için yapmışlar burayı. Tüfeğin içinde mermi varsa, tetik çekildiğinde tüfek patlıyor, mermi haznenin içindeki kumlara saplanıyormuş.

--

Polis Karakolu

 
alpullu-polis_karakolu-1
alpullu-polis_karakolu-2
alpullu polis karakolu
Pal, Palli, Pullu Pileus, Pilos, Pylos Pancarr Pancarcılara-Şeker Pancar Cümbüşü Pancar Ekicileri Pancar Gereçleri Pancar Hastalığı Pancar Kazancı Pancar Kooperatifi Pancarın Nakliyesi Pancar Siloları Pancar Tohumu Pancar Üretimi Pancarköy Pancarköy Ağaçları Pancarköy Deresi Pancarköy Şehitliği Papakiridi - Pakraduni Para Parklar Pasakül Pavyonlar Pazaryeri Pehlivanköy Pehlivanlar Perge Pierre Birgé Polis Karakolu Polis Lojmanları PTT
A B C D E F G H ...I... K L M N O P R S Ş T U Y Z