Pierre Birge

 
20 Mayıs 2020

Merhaba Sayın Hüner Şencan,

Üzgünüm, Türkçe bilmiyorum. Lütfen bu mesajı İngilizce olarak kabul edin.
Virüs yüzünden bütün gün evdeyim ve gençken bulunduğum yerler hakkında internete bakmak için yeterince zamanım var. Web sitenizi https://www.alpullu.org/ keşfettim, daha doğrusu web sitenizin Tren sayfasında Alpullu resimlerimden birini keşfettim:

https://www.alpullu.org/T/images
/alpullu_edirne_tren_hatti_3.jpg!

Bu resmi 28 Ağustos 1982'de çektim. Aynı gün çektiğim birkaç fotoğrafım daha var.

1985'te Alpullu'ya tekrar gittim, çünkü 1982'deki ziyaretim  çok güzeldi ve bana bu kadar misafirperverliği gösteren bazı insanları tekrar görmeyi umuyordum.

Bu arada, herhalde evlenmiş olmalıdırlar,  bazı genç kızları  göremedim, ama yine de bir kişiyi gördüm. Vardığımda, küçük defterimdeki isimleri tren istasyonundaki birine gösterdim ve beni bu genç hanımın dükkânına götürdü. Daha önce olduğu gibi yine sohbet edemedik, Türkçe bilmediğim için (sadece kağıt üzerine kalem ve resimlerle anlaşmaya çalıştık). Bir süre sonra bana yandaki restoranı gösterdi. Öğle yemeğinden sonra restorana yemek bedelini  ödemek istedim, ama sahibi “Yan kapıdaki Bayan ödedi” diye açıkladı. Gördüğüm dostluk ve misafirperverlikden sadece küçük bir örnek.

Sorun kalacak bir yer bulmaktı, sanırım bütün köy yardımcı oldu. Hatırladığım kadarıyla  Günay adlı bir kişinin evinde kaldım.  Annesiyle birlikte yaşayan çok kibar bir çocuktu. Akşam sokaktaki tüm komşularını ziyaret ettik, çünkü herkes beni görmek istiyordu. Böylesine inanılmaz,  harika bir karşılama...  Harika anılar….

Alpullu'daki insanlarla hala iletişim halinde iseniz ve size o zamanların isimlerini gönderirsem onları tekrar bulabileceğinizi düşünüyor musunuz? Bazı resimleri maile ekledim. Rahatsız ettiğim için özür dilerim . Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

Saygılarımla, Pierre Birgé

----
Ve benim mukabil cevabım
----

22 Mayıs 2020

Merhaba Pierre Birge,

Mesajınızı ve fotoğraflarınızı almaktan memnunum. Eylül ayında üniversitemden emekli olmayı, memleketim Alpullu'ya dönmeyi planlıyorum. Şu an itibariyle annem Alpullu'da yaşıyor.

Neredeyse 40 yıl önce gelmişsiniz. Şeker fabrikasına mı geldiniz yoksa bölgeyi mi ziyaret ettiniz?

Fotoğraflardaki insanları tanımıyorum. Bizim mahallemizden değil.

Günay çarşıda esnaf olmalı. Onu bulmaya çalışacağım. Fotoğraflardaki kişileri  de araştıracağım. Daha fazla fotoğrafınız ve ayrıca kişisel bir fotoğrafınız varsa web sitemde yayınlamak istiyorum.

Bu vesileyle tanıştığımıza memnun oldum. Kendinize iyi bakınız.

Selam ve saygılarımla, Hüner Şencan
.
pierre_birge_1
pierre_birge_2
pierre_birge_3
pierre_birge_4
pierre_birge_5
pierre_birge_6
Pal, Palli, Pullu Pileus, Pilos, Pylos Pancarr Pancarcılara-Şeker Pancar Cümbüşü Pancar Ekicileri Pancar Gereçleri Pancar Hastalığı Pancar Kazancı Pancar Kooperatifi Pancarın Nakliyesi Pancar Siloları Pancar Tohumu Pancar Üretimi Pancarköy Pancarköy Ağaçları Pancarköy Deresi Pancarköy Şehitliği Papakiridi - Pakraduni Para Parklar Pasakül Pavyonlar Pazaryeri Pehlivanköy Pehlivanlar Perge Pierre Birgé Polis Karakolu Polis Lojmanları PTT
A B C D E F G H ...I... K L M N O P R S Ş T U Y Z