Sağlık Sağlık Ocağı Samafor Camii Samafor Mahallesi Sanayağı Sanayi Bölgesi Saray Sarımsaklı Seçimler Sel Afeti Sendika Sera Serbest Evler Seylap Evleri Sıcaklık Sıra Dükkanlar Sinemalar Sit Alanı Sivil Savunma Soğuk Hava Deposu Sozlukce Spor Kulüpleri Spor Tesisleri Soyadı Suyu Su Depoları Süt Fabrikası Su Tesisleri
Erdoğan Duygan anlatıyor:
Fabrikanın sivil savunma uzmanlığında bir kişi çalışıyordu. O zamanlar fabrikadaki tuvaletlere orak-çekiç resimleri yapılmıştı. Edirne'den MİT'in adamları geldi, araştırmalar yaptılar.

Herhangi bir harp esnasında fabrikanın korunması için tedbir almak, seminerler vermek, tatbikatlar yapmak, sabotaj, yangın gibi durumlar için hazırlık yapma işlerinden sorumluydu.  Fabrika elemanlarından kurulu bir teşkilatı vardı.

İlk görev verilen kişi asker kökenli biriydi. Sonradan siviller de geldi. Bir binbaşı vardı. Emin Sucu... 1961 ihtilalinde ordudan çıkarılan subaylardandı. Kendisini bir gün imtihan ettim. Ne derece kapasiteli olduğunu anlamak için.... Tank gizleme ağları vardır. O vakitler Hasan Murat adlı biri sivil Savunma amiri idi. Ona fabrikayı gizleme ağı satın al, kritik durumda fabrikanın üzerini örteriz dedik. Sipariş emri vermiş. Fabrika Müdürü geldi, 'Nereden çıktı bu fabrika gizleme ağı. Olacak şey değil, siz nelerle uğraşıyorsunuz, diye sordu. 1960 ihtilalinde emekliye zorlanmış bütün subaylara Emin Sucu deniyordu. Bu bir özel isim değil, tanımlama lakabıydı. 

[Yazarın Notu. 'Hasan Murat' gerçek isim değildir. Kişi haklarına zarar gelmemesi için müstear isim kullanılmıştır.]

.

Sivil Savunma Uzmanlığı

 
alpullu sivil savunma
alpullu sivil savunma
A B C D E F G H ...I... K L M N O P R S Ş T U Y Z