Sağlık Sağlık Ocağı Samafor Camii Samafor Mahallesi Sanayağı Sanayi Bölgesi Saray Sarımsaklı Seçimler Sel Afeti Sendika Sera Serbest Evler Seylap Evleri Sıcaklık Sıra Dükkanlar Sinemalar Sit Alanı Sivil Savunma Soğuk Hava Deposu Sozlukce Spor Kulüpleri Spor Tesisleri Soyadı Suyu Su Depoları Süt Fabrikası Su Tesisleri
Sarımsaklı çiftliğinin 17 bin dönüm arazisi varmış. Bunun 15 bin dönümü "pulluk altı" arazi olarak değerlendirilir bu topraklarda bil-fiil tarım yapılırmış.

Alpullu Şeker Fabrikası'na ait Babaeski'deki 18 bin dönüm Sarımsaklı Çiftçiliği satılacak. Burada, İTO öncülüğünde Tarım Teknoparkı kurulacak  
Dünyada tonu 225 dolar civarında olan şekerin Türkiye'de 550-580 dolara mal edildiğini hatırtalan Coşkun İhracatı yapılan meşrubat, tatlı, şekerleme, çikolata için dünya fiyatlarından, yani tonu 223 dolardan şeker satışı öngörüldü
Pancar yerine soya, kanola ekene doğrudan gelir desteği verilmesi kararlaştırıldı. Mısır nişastasından üretilen şekeri kullanan tesislere, kapasite raporları ile uyumlu olmak üzere ucuz şeker verilecek. Kilosu 850 bin liradan fruktoz alan işletmelere, bunun yerine, daha ucuza şeker satışı yapılacak.

Sarmısaklı Çiftliği'nde kapatılmadan pancar tohumu üretiliyordu


Good Sanmsakli with an LN of 2,500 ha (today with 1,764.6 ha property of
Turkseker). This large company was founded by the subsidiary of
Factory that acquired T AZAS (Turkish-German Agricultural Society).
This leased later two more estate companies with a total of 3,300
ha, which were also under German management and the most modern agricultural
Machines were equipped. These farms (Trakya Ciftikleri)
initially not only made a significant contribution to the supply of the factory
sure, but should be the sugar beet farmers as demonstration farms
----
Sarımsaklı'nun bulunduğu topraklarda iki çiftlik olduğu görülüyor. Birincisi Kara Danişment Çiftliği, ikincisi Loryokyu Çiftliği... Azınlıklardan bir vatandaşa ait olabilir.
----
Sarımsaklı için,  anonim nitelikte değişik anlatılar söz konusu.... "Almanlar Birinci Dünya Savaşı sırasında Sarımsaklı Çiftliğinde kalırlarken çiftliğin altına acil durumlarda kaçış için  tünel sistemi yapmışlar. Bir ucu Sarımsaklı'dan başlıyor Sarıcaali Köyü'nden çıkıyormuş. Diğer ucu ise Lüleburgaz'a ulaşıyormuş. Kepçeyle kazı yapılırken tesadüfen bulunmuş. Dehlizi bulanlar, olayı fazla deşelemeden hemen gömmüşler. Alman üst düzey generalleri yedi km'lik bu tüneli tedbir amaçlı olarak inşa etmişler. Çiftliği o hale getirmişler ki, hiç bir şeye muhtaç değillermiş. Avrupa'dan çok süt veren özel inek ırkları getirmişler. Yem fabrikaları varmış. O yıllarda Sarımsaklı çiftliğinde domuz yetiştiriliyor ve iki kilometre uzaklıktaki Merkez İstasyonu'ndan trenlerle Almanya'ya gönderiliyormuş. At haraları varmış.1500 kaz, 2000 ördek beslenirmiş. Ekmek fırını, yazlık-kışlık ayrı sinemaları varmış. Sarımsaklı 18.500 dönüm birinci sınıf tarım arazisine sahipmiş. Bunun 15 bin dönümü sulanabilir nitelikte imiş ve bu amaçla drenaj ve sulama tesisleri kurulmuş. Bölgeye orman vasfını haiz büyük bir çamlık yapılmış. Sarımsaklı çiftliği özelleştirilip satılınca kadrolu 60 personel üç posta halinde Alpullu Şeker Fabrikasına gönderilmiş, orada muvakkat kadro ile çalıştırılmışlar. Bir kısmı ise tazminatlarını alıp emekli olmuşlar. "
----
Şeker Şirketi 1952 yılında Sarımsaklı, Eskişehir ve Turhal devlet üretme çiftliklerinde Esmer Sığır (Montafon) cinsi hayvan yetiştiriyor.
----
Sarımsaklı Çiftliğinde İtalya'dan getirilmiş bir değirmen varmış.  Dizel jeneratörla çalışıyormuş. Çiftliği satın alan Ziya-Organik yetkilileri makineyi devreye almışlar, çalıştırmışlar.
----
Ziya organik çiftliğinde buğday tohumu üretiliyormuş. Lisanslı depoculuk yapılıyormuş. 500 başlık hayvancılık çiftliği kurulmuş.
Silivri, Çanta, Edirne, Eneze kadar 350 köyde 178.000 dönüm arazisi var. 11.000 tapu var. İcraya vermeye başlamışlar. 50 bin dönümünü.. 5 köyü, 7 köyü birden icraya verdik...
----
Pankobirlik'e Kaytanlı boru veriyorlarmış. Geçmeli siyah renkli boru... Ayrıca damlacıklı boru üretiyorlarmış. Parasını hasattan sonra alıyorlarmış.
---
Bizdeki süt süt değil, beyaz su... İçinde besleyici olmayan mineraller var. Pasterizasyonda 60 dereceyi geçtiği zaman bütün bakteriler ölüyor. 70 derece çok daha sıcak... Avrupa'da pasterizasyon 50-55 derecede yapılıyor.
--------

Sarımsaklı Çiftliği

 
80_yillik
alpullu-sarimsakli-1
alpullu-sarimsakli-2
alpullu-sarimsakli-3
alpullu-sarimsakli-4
alpullu-sarimsakli-5
alpullu-sarimsakli-6
alpullu-sarimsakli-7
alpullu-sarimsakli-8
alpullu-sarimsakli-10
A B C D E F G H ...I... K L M N O P R S Ş T U Y Z