Şimdiki Şok Market'in yerinde bir zamanlar "Tanzim Satış Mağazası" varmış. Erdoğan Duygan beyden dinlediğim kadarıyla hikayesi şöyle.

"Eski Belediye başkanı Şükrü Simer orada bir Soğuk Hava Deposu yapmaya karar veriyor. Ben o sırada fabrikada idare amiriyim. Alpullu'da besicilik yok, sütçülük yok, dolayısıyla ihtiyaç yok... Fakat fikri kimden almışsa peynirleri soğutacağım dedi. Peynircilik benim hobim diyordu. GROSS firmasıyla anlaşmış, Belediye'nin mülkü olarak soğuk hava deposunu onlara yaptırdı.

Soğuk hava depoculuğu bilgi isteyen bir iş. Yetişmiş elemana ihtiyaç var. Tecrübesiz iki üç kişiyi oraya koydu ve sonra Sarımsaklı'nın peynirlerini getirdi. İşçiler işi yürütemediler. Peynirler bozuldu ve Sarımsaklı peynirlerini geri çekti. Soğuk hava deposu böylece kapandı. Lüleburgaz'ın peynirlerini getireceğim, dedi.  O da olmadı.

Belediye Başkanı seçilmiştim,  12 Eylül döneminde orayı Tanzim Satış Mağazası yaptım. Güzel oldu arkasında deposu vardı, stokları oraya koyardık. Adını Belediye Tanzim Satış Mağazası olarak belirledik. Başında Ahmet bey vardı. İki kasiyeri vardı ve iki de mal taşıyıcı tezgahtarı...

1984 yılında seçim beyanname 'Tanzim Satış halka daha geniş çerçevede hizmet sunacaktır' diye yazmıştım. Rahmetli Özal Ankara Arı Sineması'nda yaptığı toplantıda 'Tanzimleri kapatın' dedi. Ön sıralarda oturuyordum, el kaldırdım. 'Efendim, ben seçim beyannamemde Tanzimi geliştireceğim, daha güzel hizmet vereceğim diye ilan ettim' dedim. Esneklik yok mudur? diye sordum. Bana 'Kâr elde ediyor musun? diye sordu. Ben de 'Evet başbakanım, kârı Belediye bütçesine devrediyorum. Üç dört kişi maaşlarını oradan alıyorlar, diye söyledim. Bunun üzerine bana 'O zaman devam et' dedi.

Tanzim satışı başarılı bir hizmet olarak sürdürdüm. 1989 yılına kadar devam etti. 1989 yılında yeni belediye başkanı burayı ARDAŞ isimli bir firmaya sattı. Bir süre onlar işlettiler. Daha sonra Şok Mağazasına satılmış.


---

Tanzim Satış Mağazası

 
alpullu-tanzim-satis-1
Tabildot Lokantası Tanzim Satış Tarihi Yerler Tarihi Yapılar Tayyare Bağışı Tazaş Teliçinin Bahçeleri Teliçi Çınarları Teliçi Evleri Teliçi Mahallesi Teliçi'nin Sokakları Tenis Kortu Tersip Havuzları Tezler Traktör Trakya Trakya İBBS Trakya Manevraları Trakya Marşı Trakya Müfettişliği Trakya Olayları Tren Tren Bakımı Tren Hattı Top Sahası Türkgeldi Çiftliği Türkiye Güzeli
A B C D E. F G H ...I... K L M N O P R S Ş T U Y Z