A B C D E F G H ...I... K L M N O P R S Ş T U Y Z
İlkokul İlk Şeker İlk Taksiler İstasyon İstihbarat Servisi İstiklal Savaşı İspirto Fabrikası İşletme Binası İtfaiye
İsimler - (Bildiklerim) 1 Medya Çalışanları 2 Sporcular 3 Askerler, Polisler 4 Öğretim Üyeleri 5 Edebiyatçılar 6 Öğretmenler 7 Fabrika Mensubu 8 Bekçiler 9 Esnaf ve Zanaatkarlar 10 Şoförler 11 Demiryolcular 12 Hamamcılar 13 Sağlık Çalışanları 14 At Arabacıları 15 Din Görevlileri 16 Kamu Çalışanı 17 Çftlik Personeli 18 Kooperatifçiler 19 Kantinciler 20 Sendikacılar 21 Belediyeciler 22 Mezarcılar 23 Çiftçiler 24 Sütçüler 25 Tavukçular 26 Arıcılar 27 Müzisyenler 28 Berberler 29 Postacılar 30 Sanatçılar 31 Mimarlar 32 Fotografçılar 33 Politik Figürler 34 Yöneticiler 35 Muhtarlar 36 İtfaiyeciler 37 Mühendisler 38. İnşaat Ustaları 39 Eczacılar 40 Doktorlar Diş Hekimleri
Şeker fabrikalarında ilk üretilen şekerin hatıra değeri var. Bu gelenek bize Avrupa'dan geliyor. İlk kampanya şekerinden veya ilk gün şekerinden küçük torbacıklar yapılıyor, devletin önemli kişilerine gönderiliyor. Ve bir kısmı da fabrikada hatıra olarak saklanıyor. Bazıları Tayyare Cemiyetine bağış toplamak için kullanılıyor.  Tabi ki en önemli hatıra şekeri Atatürk'e sunulan... Özel gümüş bir kase içinde ve özel yazısıyla birlikte.

Aynı uygulamaya Uşak Şeker Fabrikasında rastlıyoruz ve sırasıyla diğer şeker fabrikalarında...

Alpullu'da ilk hatıra şekerden küçük torbacıklara konmuş şeker numunesini Telçi'ndeki Ergene Köşkünde gördüm. Bir kaç tane fotoğrafını çektim. Ne kadar ciddi korunuyor bilmiyorum. Uzun yıllar korunsa iyi olur. Manevi değeri var... Üzerindeki Osmanlıca yazılar ayrı bir anlam katıyor. Demek ki Osmanlıca harfleriyle yazışma yapılarak da bir fabrika kurulabiliyormuş.
-----
Alpullu ilk şeker mahsulünü 16 Kasım 1926 günü çıkartmış... "Kordelyahaber"  adılı web sitesinin haberine göre İstanbul ve Trakya Şeker Fabrikaları Türk A.Ş. Hey’eti Gazi Mustafa Kemal Paşa ve İsmet Paşa’ya Alpullu Şeker Fabrikası tarafından üretilen şekerlerden kutular içinde sunmuşlar. Vakit Gazetesi 24 Kânunuevvel (Aralık) 1926 yılında bu olayı şu şekilde haber yapmış: “Şeker Fabrikası Hey’eti, Gazi Hazretleriyle İsmet Paşa’ya, zarif kutular içinde şeker takdim ettiler. Trakya Fabrikası Hey’eti Reisicumhur Gazi Hazretlerini ve İsmet Paşa’yı ziyaretle suret-i mahsûsada zarif kutular içinde bulunan Fabrika şekerinden takdim etmişlerdir. Hey’et, Dâhiliye ve Ticaret Vekillerimizle, Çatalca Mebusu Şakir, Kütahya Mebusu Nuri Beylerden mürekkeptir.” İlk şekerin sunulmasından iki gün sonra ise resmi açılış yapılıyor.

http://www.kordelyahaber.com/


.

İlk Şeker

 
alpullu-ilk_seker-1
alpullu-ilk_seker-2
alpullu-ilk_seker-3
alpullu-ilk_seker-4