Yüksek Okul

 
Erdoğan Duygan anlatıyor:
2000'li yıllarda Alpullu'da yüksek okul kurmayı hedefledim. Lise fonksiyonunu yitirmişti. Talebeler lise eğitimi için çoğunlukla Babaeski'ye gidiyorlardı. Lisede 24 talebe kalmıştı. Şeker fabrikasına ara eleman yetiştirmek üzere iki yıllık bir yüksek okul kurulması iyi olacaktı. Fikrimi arkadaşlara açtım, meclis de tasvip etti.

Mevcut lisenin kapanması lazımdı. Talebelerle konuştum. Memnun oldular. Size otobüs vereceğim dedim. İster Babaeski'ye ister Burgaz'a gidin dedim. Burgaz'ı tercih ettiler. Sizi sabah götürüp akşam alacağım dedim. Bu fikrimi Şeker Şirketinin genel müdürlüğüne ilettim. Çok isabetli olur dediler. Onlara nasıl ara eleman istiyorsunuz, diye sordum. Tekniker unvanıyla makineci, elektrik, kimya ve ziraat laboratuvarında çalışacak elemanlara ihtiyaç vardı. Fabrika yetkilileri müfredat programını biz hazırlarız dediler. Emin Gezer'in oğlu Gökçeada komanda okuluna gidecek. Ben komutanını iyi tanırdım. Emin dedi ki biz götürelim. Ali Kıran, ben ve Emin üçümüz Gökçeada'ya gittik. Emin'in oğlunu tugay  komutana emanet ettik.

Tugay komutanı bana dedi ki, Gökçeada Kaymakamı Babaeski'ye tayin oldu. Ben de Alpullu Belediye başkanı olduğum için beraber çalışacağız. Hulusi Arata... Kaymakama telefon etti. Alpullu Belediye başkanı yanımda, seni ziyaret etmek istiyor dedi. Peki demiş... Kaymakamlığa gittik. Odasında çay içerken bir şahıs geldi.  Kaymakam tanıştırdı. Yüksek Öğretim Müdürü imiş. Alpullu Belediye Başkanı deyince müdür bey, Şeker Şirketinden müfredat programı geldi. Bu programlar için öğretmen yetiştiriyoruz, onlara ders veriyoruz, dedi. Bu habere çok mutlu oldum. Ciddi bir yola girmiş olduğumuzu anladım.

Alpullu'ya dönünce işi hızlandırmak istedim. O zamanın Milli Eğitim Bakanı Kırklareli Milletvekili Necdet Tekin idi. Alpullu'ya geldi. Durumu kendisine izah ettik. Fakat beldenin CHP başkanı ve o zamanki SHP belde başkanları bu projeye şiddetle karşı çıktılar. Sayın bakanımız Necdet Tekin bizi dinlemedi. Okulu kapatamazsın, ben buna müsaade etmiyorum dedi. Ben kendisine eğer yüksek okul açılırsa civar ilçe ve köylerden 200 öğrenci geleceğini, bu öğrencilerin Alpullu'ya pansiyonculuk açısından faydası olacağını, lokantaların ve gıda satan esnafın durumunun iyileşeceğini söyledim. Geliş-gidişlerden, aile ziyaretlerinden bir hareketlilik ortaya çıkacağını anlatmaya çalıştım. Fakat ikna edemedim. Bütün çabalarımız boşa gitti. Şeker Şirketi yetkilileri de üzüldü. Onun yerine düz liseyi, çok programlı lise formuna dönüştürdüler.---
alpullu_yuksek_okul_1
Yağlıboya Resimler Yahudiler Yağmur Yaman Villaları Yandım Çavuş Yardımlaşma Sandığı Yarık Tepe Yavrukurt Yeni Fabrika Yerli Malı Yerli Malı Sergisi Yeşili Yetmiş Evler Yirmi İki Evler Yirmi Üç Nisan Yollar Yunan Askeri Yüksek Okul Yüzüncü-Yıl Parkı
A B C D E F G H ...I... K L M N O P R S Ş T U Y Z