Saray'ın sol tarafındaki 10 Evler'in arka tarafı...

Bu evler 1956-58 yılları arasında yapılmış. Kooperatif evleri şeklindeymiş. Edirne'de yayımlanan Vatandaş gazetesi haberine göre 22 Evler kararı  Eylül 1955'te verilmiş. Yirmi İki Evler'in inşaatı Dündar Bey Mahallesinden sonra...  1960'lı yıllara gelindiğinde ise 22 Evler'in üst tarafına 44 Evler inşa edilmiş.

Yirmiki Evler ile Kırkdört Evler arasında kalan 10 arsa daha sonra kurayla şeker şirketi mensuplarına satılmış. Bunları Serbest Evler olarak adlandırıyorum.
---
Yirmiiki Evler'de fabrikada çalışan Süleyman Kızılay'ın da evi var. 10 arsa kurayla satılınca Süleyman Bey de kurada çıkan bir arsayı satın alıyor. 1969 yılında bu arsaya ev yapıyor ve evi 1970 yılında Kuran Kursu olarak tahsis ediyor. 250 metre karelik bir yer... Bu ev 1970-1975 yılları arasında Alpullu halkına kuran Kursu olarak hizmet veriyor. Kuran kursu kapandıktan sonra odaların arasına duvarlar örülüyor ve oraya iki haneli bir ev yapılıp kiraya veriliyor. Bir süre sonra da satılıyor. 

Süleyman Kızılay mübarek bir insan... Şeker fabrikasından emekli olduktan sonra devletten aldığı emekli ikramiyesini olduğu gibi Kızılay'a bağışlıyor... Allah rahmet etsin.. Sa'yini meşkûr ve makbul etsin... İnsanlarımız onu örnek alsınlar.
---

Yirmiiki Evler'in planı düzgün değil. Ancak harita üzerinden inceleyerek sınırlarını net olarak görebilir ve anlayabilirsiniz.

Yirmiiki Evler, Saray Binası ile birlikte inşa edilen 10 Evler'den sonra o bölgede yapılan ikinci grup evler...


---

Yirmi İki Evler

 
alpullu-yirmi_iki_evler-1
alpullu-yirmi_iki_evler-2
Yağlıboya Resimler Yahudiler Yağmur Yaman Villaları Yandım Çavuş Yardımlaşma Sandığı Yarık Tepe Yavrukurt Yeni Fabrika Yerli Malı Yerli Malı Sergisi Yeşili Yetmiş Evler Yirmi İki Evler Yirmi Üç Nisan Yollar Yunan Askeri Yüksek Okul Yüzüncü-Yıl Parkı
A B C D E F G H ...I... K L M N O P R S Ş T U Y Z