Maacırlar Macarlar Macron Teichos Malkara Malzeme Ambarı Mandıra Meyvelikler Muhtarlıklar Mehmet Şencan Mehter Takımı Melas Memur Evleri Mensubin Kooperatifi Mezarlıklar Mezbahane Minibüsler Mini Golf Moderen Mondros-Mudanya Moşe Dayan Mototren Musiki Muhasebe Müdürleri Müdüriyet Binası Müze
Alpullu  Müzesine ihtiyaç var. Orada hem şeker fabrikasıyla ilgili hem de Alpullu'nun geneliyle ilgili eşyaların sergilenmesi gerekiyor. Alpullu'yla ilgili her tür araç, gereç, malzeme ve eşya orada saklanmalı korunmalı.

Müze fikrinde geç kalmışız. Harekete geçmek gerekiyor. Biraz araştırılırsa çok değerli eşyaların çıkacağına inanıyorum. Yeni bir anlayışla oluşturulacak olan müzenin bahçesi de zengin malzemelere sahip olacaktır.

Müze Teliçi'nde değil çarşıda bir yerlerde olmalı. Belediye bu işe ön ayak olur diye düşünüyordum ama, durum öyle değilmiş. Müzeler doğrudan valiliğin sorumluluk ve gözetiminde olurmuş.

Müze kurulursa fabrika yetkilileri ve çevredeki diğer işletmelerin, sanayi kuruluşlarının yöneticileri müzeye destek verebilirler. İlginç ve orijinal materyal  bulma konusunda...

Böylece Alpullu turistik bir yapıya kavuşmuş olur. Müzenin adı Fabrika Müzesi değil, "Alpullu Müzesi" olmalı, Çiftlik'ten Fabrika'ya, Sendikaya, Kooperatife, Şeker Spora kadar her konuyla ilgili içinde birşeyler olmalı... Bunun için Kalkınma Ajansı veya AB Projesi dahi yapılabilir.

Müze

alpullu-muzesi-1
alpullu-muzesi-2
 
A B C D E F G H ...I... K L M N O P R S Ş T U Y Z