Maacırlar Macarlar Macron Teichos Malkara Malzeme Ambarı Mandıra Meyvelikler Muhtarlıklar Mehmet Şencan Mehter Takımı Melas Memur Evleri Mensubin Kooperatifi Mezarlıklar Mezbahane Minibüsler Mini Golf Moderen Mondros-Mudanya Moşe Dayan Mototren Musiki Muhasebe Müdürleri Müdüriyet Binası Müze
Kişi adıyla ilgili değil, fabrikada bir dönem kullanılan antika bir vincin adı... Ona öyle isim takmışlar. Aslında Moşe, bir gözü siyah bantla kapalı İsrailli bir asker ve aynı zamanda siyaset adamı.

Mekanik bir vince niçin böyle bir ad takmışlar?

Sebebi şu: Bir pikap kabininin sol tarafını özenle keserek o bölüme "kaldıracı" kolla çevrilerek yükseltilen bir vinç mekanizması yerleştirmişler.

Tek gözlü bir pikap olmuş veya vinç...

"Tek göz" kinayesiyle "Moşe Dayan" demişler adına...

Şimdilerde emekli... Fabrikanın bahçesinde bir kenarda öylece duruyor. Bir ara hurdacıya satmak istemişler de fabrikadaki makine ustaları zorla engel olmuşlar. "Hatırası var, satmamız doğru olmaz" demişler.

Mehmet Bedirli usta yapmış onu... Aklını, zekasını ve yaratıcılığını kullanmış. Modern vinçlere göre oldukça ilkel sayılır ama ne de olsa kendi ürünümüz... Ustalarımızın, mühendislerimizin ellerinden tutulsa, biraz da destek verilse ne makineler yaparız biz... Moşe Dayan Vincine işte öylece baktım. Belediye Parkı'ndaki Atatürk heykeli dikilirken de Moşe Dayan'dan yararlanılmış. Kim bilir daha ne hizmetler görmüştür ama bilmiyoruz.

Yapıyoruz... İlkel, milkel... Fakat geliştirip daha ileri götüremiyoruz. Sürekliliğini, sürdürülebilirliğini sağlayamıyoruz.  Çekiştirip büküştürmekten bir kurtulabilsek... 

Moşe Dayan

 
alpullu-mose_dayan-1
alpullu-mose_dayan-2
A B C D E F G H ...I... K L M N O P R S Ş T U Y Z