Balkan Savaşı sırasında Çilingir Deresi'nden kan aktığını görenler olduğu yazılır, söylenir de neresi olduğu belirtilmez. Her gün yanından veya üzerinden geçtiğim o su yoluna Çilingir Deresi dendiğini 60 yaşından sonra öğrendim. Mâ-teessüf, yaşadığımız coğrafyayı bilmiyoruz. Çocuklarımıza Avrupa, Amerika topraklarını öğretiyoruz da, köyümüzün yakınından geçen derenin adının ne olduğundan haberimiz yok.

Çilingir Dere iki küçük dereceğin birleşmesiyle oluşuyor. Bu dereciklerden biri Sofuhalil Köyü'nden, Diğeri Osmancık Köyü'nden geliyor ve benzinliğin karşı tarafında birleşerek Çilingir Dere adını alıyor.

Çilingir Deresi Eski Alpullu yolunu D-100  yoluna bağlayan ve iki tarafında benzin istasyonları bulunan sapağın hemen yanında... Dere bu bölümde oldukça çukurdur, fakat daha sonra giderek düzleşir ve uzantısı Karabatak'ın az ilerisinde Ergene'ye bağlanır.  Bir dönem benzin istasyonlarının pisliği ve çöplüğü gibi kullanılmıştı. İçinde siyah yağ atıkları, ıvır-zıvır çöpler görürdük.

Babaeski minibüsleri bu bölüme geldiğinde yavaşlar, hafifçe sağa dönüş yapar ve Pancarköy'e doğru ilerlerdi. Biraz ileride oldukça dik bir yokuşu zorlukla çıkmaya çalışırdı.

Babaeski yolu yukarıdan verilince Çilingir Dere gündemden düştü. Şimdilerde yanından hızla geçtiğimiz için o su yolunun adını bilen kişi sayısı epey azdır.

1995-1996 yılları arasında Çilingir Derenin orada önemli bir trafik kazası olmuş. Babaeski'ye giden öğrenci servisi Alpullu yolundan E-100 yoluna çıkarken yolun tam ortasında duran bir kum kamyonuna çarpmış. Kum kamyonunu kullanan şoför acemiymiş. Bayırdan  rampa aşağı inerken yolun tam ortasında arabayı stop ettirmiş. Öğrenci servisi birden stop eden kamyona çarpmak zorunda kalmış... Kazada 13 kişi hayatını kaybetmiş. 
---


--

Çilingir Deresi

 
Cadde ve Sokakları Çakmak Hattı Çalılar Camiler. Çamur Havuzu Çamaşırhane Çamlıklar Çarşı Çataklar Çeşmeler Çiçek Serası Çiçekler Çevre Kirliliği Çiftlik Çiftlik Mahallesi Çilingir Deresi Coğrafi Bilgiler Çorlu Çöplüğü
A B C D E F G H ...I... K L M N O P R S Ş T U Y Z