1926 yılından 1935 yılına kadar Alpullu'nun çarşısı neresiydi? Kantin olmalı... Çevrede muhtemelen bir kaç dükkan daha vardı ama öyle çarşı olarak tanımlanabilecek bir yer yoktu. Sıra dükkanlar 1930'lu yıllardan sonra yapılmış olmalı. İlk çarşı "Sıra Dükkanlar"... Sonraki yıllarda aşağıya doğru uzuyor ve "dükkanlar bölgesi" çarşı olarak belirginleşiyor.

Yani, Sıra Dükkanlar'ın başından başlayıp Saray Köprüsü'ne kadar olan yer...

Hem çarşı hem de pazar yeri... Ve sonra eski kantin sırası... Demiryolu kenarındaki dükkanlar... Çarşının yerleşim alanı çok da kompakt değil... Fabrika kurulurken başlangıçta "çarşı" olgusu planlanmamış... Çünkü kasabanın gelişiminden çok fabrika fikri üzerinde odaklanılmış. Zaman içinde Armutluk mahallesinde yeni dükkanlar açılmış... Bu bölgenin karşı tarafındaki gelişmeye zaman içinde "sanayi" denmiş...  "Sanayi" denen yer çarşı değil ama, çarşının tamamlayıcı ögesi... Çarşı, sanayisiz olmaz. Çarşı varsa zaman içinde yavaş yavaş sanayi de gelişir.


Çarşı
 
Cadde ve Sokakları Çakmak Hattı Çalılar Camiler. Çamur Havuzu Çamaşırhane Çamlıklar Çarşı Çataklar Çeşmeler Çiçek Serası Çiçekler Çevre Kirliliği Çiftlik Çiftlik Mahallesi Çilingir Deresi Coğrafi Bilgiler Çorlu Çöplüğü
A B C D E F G H ...I... K L M N O P R S Ş T U Y Z