Alpullu'da Büyük ve Küçük Baş Hayvanlar

2019 yılı itibariyle 70-80 civarında büyükbaş hayvan var Samafor Mahallesinde... Burada 15-20 hane hayvan bakıcılığıyla ilgileniyor. Deve Konakları zamanından gelen bir gelenek bu... İyi ki bakıyorlar, onların sayesinde taze süt içiyoruz. Üretiyorlar, üretim yapıyorlar... Bazı kişiler Samafor mahallesinde hayvan beslenmesine iyi gözle bakmıyorlar ama, doğru düşündükleri kanısında değilim. Alpullu yerleşimi çok iyi bir kompozisyon. Hem kent, hem de köy havasını birlikte yansıtıyor. Köyü bilmeyen, köyü tanımayan eksiktir. Köyün içinden geçerek veya iki saat dolaşarak köyü tanıyamazsınız. Birlikte yaşarsanız, havasını teneffüs ederseniz, insanlarıyla ahbap olursanız, birlikte üzülür birlikte sevinirseniz bütünleşirsiniz.

Bir zamanlar Çiftlik Mahallesinde de hayvan bakılıyordu. Babamın bir ara beş kadar hayvanı olmuştu. Hatta bir tanesini hastalıktan kaybetmiş, bahçemize kazdığımız büyük bir çukura gömmüştük. Fikret ağabeylerin, Sütçü Mehmet amcaların inekleri vardı. Bizim mahallemizde en çok olduğu zamanda 15-20 civarında havyan vardı. Büyüklerimiz göçünce hayvancılık da sona erdi.

Fabrikanın Hayvanları
Bir zamanlar fabrikanın da hayvanları varmış. Hem büyükbaş, hem de küçükbaş hayvanlar. 1950 yılında 900 kadar koyun ve kuzunun açık artırma ile satışa sunulduğunu görüyoruz.

Trakya'da Büyük ve Küçük Baş Hayvanlar
Hızır kuzusu: Ruz-ı Hızır (Hızır günü) olarak adlandırılan Hıdırelleze yetişen kuzulara bu ad verilirmiş. İnsanlar baharın ilk kuzusunu yediklerinde sağlık ve şifa bulacaklarına inanırlarmış.

Sokak Hayvanları


Yaban Hayvanları
Kurtlar, tilkiler, gelincikler, kirpiler ve tospalar… Ve evcilleştirilip oynatılarak para kazanılan ayılar...


Kuşlar
Kara tavuk. Kuş türlerinden biri... Serçeden büyük, kargadan küçük siyah renkli...

Saksağan.

Kırlangıç.

Serçe.

Arı kuşu.

Leylek.

Puhu kuşu veya Baykuş.

Bıldırcın.

Guguşçuk.

Karga.

Güvercin.

Karabatak.

Yabani ördek kuşu.

Doğan kuşu.

Balıkçıl.

Böcekler

.

Hayvanlar- Hayvancılık

 
alpullu_hayvancilik-1
alpullu_hayvancilik-2
alpullu_hayvancilik-3
alpullu_hayvancilik-4
alpullu_hayvancilik-5
alpullu_hayvancilik-6
Hu Allah Alpullu Hakaret Davası Hamam Hane Sayıları Havası Hayır Derneği Hayvanlar, Hayvancılık Hastane ve Revir Havuzlar Havuzlu Bahçe Hıdırellez Hayrabolu Hayrabolu Köprüsü Hazine Davası Hemzemin Geçit Heykeller
A B C D E F G H ...I... K L M N O P R S Ş T U Y Z