Eski adı Chariopolis...Osmanlı yeni bir isim bulmuş Hayrabolu demiş.  Evliya Çelebinin seyahatnamesinde "Fethi Hayri Yolu" sözünün daha sonra Hayrabolu'na dönüştüğü belirtiliyor.

Alpullu'ya 19,3 veya yuvarlak hesap 20 km uzaklıkta. Yolculuk otobüsle 25 taksiyle 16-17 dakika... 1932 yılındaki bir haberde, etrafta gölgelenecek bir ağacı olmayan düz bir arazi diye söz ediliyor. Şu ifade ilginç: "Canım burnuma geldi. Serseri
tank, hendeklere dalıp çıkıyor
"...
Yol yağmur sularından irili ufaklı hendek veya çukurlarla delik deşik olmuş.

İlk Süleyman Paşa tarafından fethedilmiş, ama sonra tekrar Bizans'ın eline geçmiş. Ve son olarak Murat Hüdavendigar zamanında temelli olarak Osmanlı topraklarına katılmış.

---
1945 yılında Alpullu-Hayrabolu  yolunun tamiri için ihaleye çıkılıyor. Asfalt yapılması için değil. Yol yine "şose yolu"... İyileştirilmesi, biraz daha düzgünleştirilmesi için... Bu yolun tam ne zaman asfalt yapıldığını bilmiyoruz. 1946 yılında onarım ihalesi devam ediyor. Bölüm, bölüm yolun bakım ve onarımı yapılıyor.

Ve blokaj ihalesi...
----
Hayrabolu'ya bağlı olan Emiryakup tatar köyü imiş...
---

--

Hayrabolu

 
alpullu-hayrabolu-1
alpullu-hayrabolu-2
alpullu-hayrabolu-3
alpullu-hayrabolu-4
alpullu-hayrabolu-5
alpullu-hayrabolu-6
alpullu-hayrabolu-7
Hu Allah Alpullu Hakaret Davası Hamam Hane Sayıları Havası Hayır Derneği Hayvanlar, Hayvancılık Hastane ve Revir Havuzlar Havuzlu Bahçe Hıdırellez Hayrabolu Hayrabolu Köprüsü Hazine Davası Hemzemin Geçit Heykeller
A B C D E F G H ...I... K L M N O P R S Ş T U Y Z