Alpullu'nun da bir zamanlar güreşçileri varmış... Güreşçi kaynağı olarak her ne kadar Mandırayı görsek de...

Şeker fabrikasının kurulmasıyla birlikte Şekerspor Kulübü bünyesinde ata sporu güreşe de önem verilmiş.

Eski zamanlarda güreşi ik grupta değerlendiriyorlarmış: Alaturka güreş ve serbest güreş... "Alaturka güreş" sözcüğü ilgimi çekti..
----
Fabrika ilk olarak 1933  yılında "ata sporu" anlamında mandırada pehlivan güreşleri tertip ediyor (Seçkin, 2019, s. 93).
----
Aptullah Alacagöz anlatıyor: "Eskiden güreşlerin yapıldığı yer fabrikanın oto garajıydı. Nizamiyeden girince hemen karşıda yer alan....Şeker Ambarı'nın yan tarafı.... Bir zamanlar Eskişehir Şekerspor'un güreş takımı  ile Alpullu Şekerspor'un güreş takımı orada müsabakalar yapmıştı. 1984-1985 yıllarında İtfaiye'nin oraya Kapalı Spor Salonu yapıldı, güreşler oraya alındı. Kırkpınar güreşlerinden bir hafta önce Alpullu'da yağlı güreşler olurdu. Büyük pehlivanlar hazırlık denemelerini burada yaparlar, bir sonraki hafta Kırkpınar'a giderlerdi. Ne zaman bilmiyorum... Alpullu'daki güreş kulübü kapatıldı. Güreşler Sinanlı'ya alındı. Güreşler Ergene Nehrinin kenarında Sinanlı'ya ait olan mera üzerinde yapılmaya başlandı. Bir süre orada devam etti. Sonra orası da kapandı güreşler Mandıra'ya alındı. Günümüzde Mandıra'da yapılıyor. Kırkpınar'ın meşhur cazgırlarından Şükrü Kayabaş Sinanlılıdır. Onunla görüşmek gerek. Onda çok bilgi vardır. Şunu da ilave etmeliyim. Türkiye'nin Milli Güreş Takımı buraya kamp yapmaya geliyordu. Bulgaristan'daki, Almanya'daki güreş turnuvalarına katılacakları zaman idman kamplarını burada, Alpullu'da yaparlardı.
----
1952 yılında güreş müsabakaları yapılıyor. Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan haber şöyle: Dün Alpullu’da Kırklareli-Alpullu karmasile İstanbul Ateş Gençlik güreş takımı arasında Greko-Romen ve serbest güreşler yapılmış, aşağıdaki neticeler alınmıştır: 52 kilo: Cemil Demirsüren (Ateş) Neşet Özçeliğe (Alpullu) tuşla galib. 57 kilo: Kemal Demirsüren (Ateş) Süleyman Yanardağa (Kırklareli) tuşla galib. 62 kilo: Hasan Ferruh (Ateş) Sinan Aksoya (Alpullu) tuşla galib - 67 kilo: Haşim Dal (Alpullu) Şeref Yığına (Ateş) tuşla galib. 73 kilo: Emin Rencber (Ateş) Emin Çiftliğe (Kırklareli) ittifakla galib. 79 kilo: Mehmed Türkmen (Ateş) Ahmed Topçuya (Alpullu) ittifakla galib. Ağır sıklet: Yılmaz Altınışık (Ateş) Elmas Avcıya (Kırklareli) ittifakla galib.  Bu suretle Ateş kulübü Greko-Romende 6-1 galib gelmiştir. Serbest güreşte de Ateş kulübü takımı 4-2 kazanmıştır.
---
Kenan Gündüz: "Bir defasında güreşler için  Yaşar Doğu gelmişti. Ona da orada namaz kıldırdım."
-------

Güreş

 
alpullu-gures-1
alpullu-gures-2
alpullu-gures-3
alpullu-gures-4
Galiçya - Alpullu Gazete Gazhâneler Gazino Glikoz Golf Sahası Gülbahçe Camii Gümeler Güncel Resimler Güreş Gürbüz Çocuk Graffiti
A B C D E F G H ...I... K L M N O P R S Ş T U Y Z