Uzunköprü

 
Uzunköprü elbette ki Alpullu'yla ilgili... Ergene'nin en uzun köprüsü orada ve nehir taştığı zaman Alpullu'dan Uzunköprü'ye kadar her yer derya deniz...

Tren yolumuz Uzunköprü'den Yunanistan'a çıkıyor. Bir zamanlar Edirne'ye gitmek için Uzunköprü'den Kuleli-Bugaz'a geçiyor ve oradan Karaağaç'a geçiyorduk.

Trakyalı olup Uzunköprü'yü görmemek, bilmemek, tanımamak olmaz. Oğlum Gafur askerliğini Uzunköprü'de yaptı.

Uzunköprü'nün derdi Alpullu gibi sel veya seller... Kaderleri ortak... Sel, bizi bir vuruyorsa, Uzunköprü'yü 10 kat daha fazla... Ergene'ye iİlk köprüyü Murat Hüdavendigar veya İkinci Murat yaptırmış. Sonra sıra Alpullu'ya gelmiş, Mimar Sinan soruna el atmış..

---

Bir dönem Avrupa'ya yumurta ihraç edilmiş...

---

Bizi nasıl yetiştirdiler anlamıyorum. Bir dönem epey bir süre kartpostal resmini gördüğüm Kuleliburgaz köyünün nerede olduğunu bulmaya çalıştım. Gözünün önündeki merteği göremezsin derler ya öyle bir şey. Meğer Uzunköprü'nün iki üç km yakınında şimdi Yunanistan sınırları içinde kalmış bir köymüş. Eski topraklarımızdan bizi niye bu kadar kopardınız. Bari hatırasını yad etseydik.
---
Uzunköprü-Edirne tren hattı 17 Haziran 1942 tarihinde yeniden açılıyor ve çalışmaya başlıyor. Yalnız hat Yunanistan topraklarından geçerek Edirne'ye ulaşıyor. Hattın açılmasıyla ilginç bir hikaye var. Konu Milliyet Gazetesi Blog'da açıklanmış. İlgi duyanlar buradan ayrıntılı bilgi edinebilirler.


---
Ulaşım Umumi Müfettişlik Umumi Tuvaletler Uzunköprü Vergi Kaçakçılığı
A B C D E. F G H ...I... K L M N O P R S Ş T U Y Z