Pancarköylü veya Alpullulu… O da, geçmişini ve doğduğu toprakların tarihsel gelişimini merak eden kişiler arasında.... "Bir Öküzle Gözgöze" ve "TC'nin İlk 15 Yılı" başlıklı kitapları var. Kendisiyle zaman zaman görüşüp bilgi alış verişi yapıyoruz. Son gönderdiği haritayı inceliyor, ilginç bir kelimeyle karşılaşıyorum:
"Arut-Çeşme…(Iarutcheşme)". Iarut veya Tarut sözcüğü anlaşılmıyor. Günümüzdeki Ayvalı köyünün eski adı gibi gözüküyor. Yazılanlara göre köyün eski adı "Çeşme Koru" imiş... Osmanlıcada tarî diye bir kelime var. "Taze", "güzel", "taravetli" anlamında... Batılılar Osmanlıca kelimeleri yanlış yazıyorlar. Orijinali Târi Çeşme veya Güzel Çeşme olabilir...

Haritada Alpullu'nun içinden geçen Pancarköy Deresi adının eskiden Kavak Dere olduğu görülüyor. Mahallemizin karşısında bu derenin etrafı Servi Kavakları veya Titrek Kavak adını verdiğimiz ağaçlarla dolu idi. Hepsi kesildi. Yerinde kendiliğinden dışbudak ağaçları bitti. "Kavak Dere" tanımlaması tuhaf değil... Harita 1900-1910 yılları arasında yapılmış olabilir.
----

Rafet Seçkin

 
alpullu_rafet_seckin_8
alpullu_rafet_seckin_1
alpullu_rafet_seckin_5
alpullu_rafet_seckin_6
alpullu_rafet_seckin_9
Radyo Radyo Havadisleri Rafet Seçkin Rahmi Artemiz Rasathane Ratip Tahir Ray Otobüsleri Renkli Simalar
A B C D E F G H ...I... K L M N O P R S Ş T U Y Z