A B C D E F G H ...I... K L M N O P R S Ş T U Y Z
NATO Yolu NBŞ Neocolonialism Nufusu
İnternette tespit ettiğimiz Av Yönetmeliği'nde şöyle bir bilgi var:

"Babaeski İlçesi
Nato Yolu Mevkii: Doğusu:Babaeski-Nadırlı Yolu, Kuzeyi:Babaeski-Taşköprü yolu Minnetler Yolu ayırımına kadar, Batısı: Minnetlerden Babaeski-Taşköprü yoluna, Güneyi:Nadırlı-Çiğdemli-Minnetler yolu".

NATO Yolu'nu merak ettim. Neyin nesidir, diye... Web araştırması yaptığımızda Türkiye'nin değişik şehirlerinde "NATO Yolu" diye bir tabir çıkıyor karşımıza. Kadri Özçetin güzel bir tanım yaptı. "Seferi veya savaş durumlarında askeriyenin yerleşim  merkezleri dışında kullandığı veya kullanmayı planladığı ulaşım yolu". Bunlar şose veya toprak yol niteliğinde. Köyler arası ulaşımı sağlayan öküz arabası yolları.... Öküz arabası diyoruz ama hepsi öyle değil. Daha sonra bunların bir kısmı nizami şose yoluna dönüşmüş, bir kısmı da asfaltlanmış... Fakat, genel karakteri "toprak yollar" olması...

Daha öte tarafını bilmiyoruz. Bizim NATO yolumuz Sarımsaklı çiftliğinden başlıyor Sarıcalı'nın ortasından geçiyor, Pancarköy'deki Karabatak Mevkiine ulaşıyor. Oradan bir dirsek yaparak Nadırlı köyünün içinden geçiyor.... Av Yönetmeliği'ne dahi yazdıklarına göre gizli bir tarafı yok. İnsanlar konuşurken "NATO Yolunun öbür tarafından geçince", "Karabatak'taki NATO Yolu diye" söze giriyorlar....  Neden bahsediyorlar, hangi yolu kast ediyorlar anlamıyorsunuz...  Alpullu'da yaşayanlar olarak, hiç olmazsa bu kadarını bilelim... NATO yolu 1980'li veya 90'lı yıllarda yapılmış ve Yunanistan hududuna kadar gidiyormuş.

----

Nato Yolu

 
alpullu-nato-yolu-1
alpullu-nato-yolu-2
alpullu-nato-yolu-3
alpullu-nato-yolu-4