Alpullu - Edirne

Yıl 1929... Alpullu ile Edirne arasında bir şimendifer hattı yapılması planlanıyor. Şark Demiryolları Şirketi hükümete müracaat ederek inşaata talip olduğunu bildiriyor. Bu hattın Yunanistan yerine Trakya topraklarından geçmesi esas...İnşaatın üç sene sürmesi  ve 1931 yılına bitirilmesi düşünülüyor.  Pavli köyünden Edirneye kadar uzayacak yeni bir hat... (Edirne Postası, 4.6.1929, Seçkin, 2019, s. 150). 1930 yılının ağustos ayına gelindiğinde mali konulardaki müzakereler hala devam ediyor. Henüz imzalar atılmamış. Atatürk Alpullu'ya geldiğinde diğer konular arasında bu konu da konuşuluyor.
----
Cumhuriyetten sonra 17.6.1933 Edirne'den kalkıp  İstanbul'a giden ilk trenin Alpullu'ya geldiği tarih. Daha önce Alpullu'dan Edirne'ye giden tren Yunanistan topraklarından geçiyordu.
----
Daha önce savaşlar nedeniyle Edirne-İstanbul tren hattı ulaşıma kapatılmış. Kaç yıl kapalı kalmış bilmiyoruz. Fakat bu tarihte yabancı bir kuruluş olan Şark Demiryolları tarafından yeniden ulaşıma açılıyor. Ayrıntılı bilgi için...
---
Alpullu'dan Edirne'ye giden tren Yunanistan sınırında Kuleliburgaz'a gidiyor, bir istasyondan daha geçiyor ve ondan sonra Edirne'nin Karaağaç istasyonuna varıyordu.
---
1936 yılının son aylarında Kırklareli'den geçerek Edirne'ye varacak bir demiryolu projesi üzerinde duruluyor. Dolambaçlı bir yol ama, düşünülüyor. Hazır Kırklareli'ne gitmişken oradan da Edirne'ye uzatılım şeklinde bir düşünce çıkıyor ortaya. Ama proje hiç bir zaman gerçekleşmiyor. Tersine Alpullu-Edirne arasında başka bir hat yapılıyor.
----
İkinci Dünya Savaşı, 1941 yılı... Almanlar Yunanistan'ı işgal ediyorlar. Edirne-İstanbul tren yolu o yıllarda Yunanistan sınırları içinden geçtiğinden tren çalışmıyor ve Edirneliler İstanbul'a gitmek için karayolu aracılığıyla Alpullu'ya geliyorlar. Alpullu'dan trene binip İstanbul'a gidiyorlar. Edirne-Alpullu arasındaki yol dahi çok iyi değil... Beyaz renkli mıcır döşenmiş şose yolu... İnsanlar kah arabayla, kah yürüyerek Alpullu'ya geliyorlar.
----
-

alpullu_edirne
alpullu_edirne2
alpullu_edirne3
alpullu_edirne4 15 aralik 1929
alpullu_edirne4 15 aralik 1929u
alpullu_edirne4
alpullu_edirne5
alpullu_edirne6
alpullu_edirne7
alpullu_edirne8
alpullu_edirne9
alpullu_edirne10
alpullu_edirne11
alpullu_edirne12
alpullu-edirne-demiryolu-hatti-1

A B C D E F G H ...I... K L M N O P R S Ş T U Y Z