Birkaç tane benzinliğimiz olmuş. Eskiden onlara Gazâne denirdi... Doğru yazılış biçimi Gazhane... Fakat biz Gazâne derdik. Bu nedenle eskilerden Gazâne, yenilerden Benzinlik diye söz edeceğim. Çocukluk yıllarımızda iki taneydi.

Fabrika Gazânesi (Eski Gazâne) ve Kooperatif Gazânesi...

Eski Gazâne: Düğüncülü yolu sapağının tam köşesindeydi. Pavyon binalarının baş tarafında... Aslında benzin istasyonuydu ama o vakitler halk buralardan daha çok gazyağı satın aldığı için gazane diye meşhur olmuştu. Eskiden Alpullu'da elektrik olmadığından benzin pompaları kollu olarak çalışırmış. İnsanlar uzunca bir kolu ileri-geri hareket ettirerek depodan araçlara benzin çekerlermiş. Elektirikli pompalar 1960'lı yıllardan sonra gelmiş. Bu gazane uzun çalışmamış. İlkokula gittiğimiz yıllarda kapanmıştı. Oraya fabrikadan aileler yerleşmişler ve orayı ev olarak kullanmaya başlamışlardı. Uzun yıllar insanlar yaşadı o binanın içinde. Sonra bütünüyle metruk kaldı. Sağlam bir bina ve hala ayakta. Fabrikayla birlikte yapıldığı anlaşılıyor.


Yeni Gazâne: (Kooperatif Gazânesi, Babaeski Yolu Benzinliği, Çiftlik Mahallesi Benzinliği)

Çamlık Benzinliği: Büyük çamlığın altında yolun karşısında... İlk 1998 yılında SUNPET adıyla açılmış. On sene kadar faaliyet göstermiş. Sonra bir kaç defa el değiştirmiş. Son olarak 2015 yılında Enerji Petrol adıyla açılmış ve bu isimle hizmet veriyor. Uğur Mumcu Caddesi Sanayi Sokak üzerinde...

----
Benzinlikler
 
A B C D E F G H ...I... K L M N O P R S Ş T U Y Z