Birinci Dünya Savaşı 1914'te başlıyor ve 1918'de sona eriyor. Karşımızda İngilizler, Fransızlar ve Yunanlılar var.

İngilizler Osmanlı topraklarını bombalıyor. 11 Kasım 1917'de güney yönünden gelen 2 İngiliz uçağı Alpullu'ya gelmekte olan bir askeri araca hücum ediyorlar. Araç atılan iki bombayla tahrip ediliyor. Uçaklar daha sonra Lüleburgaz'a yöneliyorlar. Lüleburgaz tren istasyonu ile civardaki demiryolu köprüsüne bomba atıyorlar fakat isabet almıyor.  

12 Kasım günü İmroz adasından gelen İngiliz uçağı Uzunköprü üzerinden geçiyor Seyitler-Kubatlı arasında gördüğü Balkan Ekspresi'ne bomba atıyor. sadece camlar kırılıyor. Ayni gün bir tayyare Alpullu'ya Mitralyöz ateşi açıyor ve Malkara istikametinde yoluna devam ediyor.

Kaynak: Ajun Kurter, "1917 Yılı", Hava Kuvvetleri Komutanlığı, 2009, 197.

------

"Havacılık tarihinde Türkler: En eski çağlardan 1. Dünya Savaşına kadar", Hava Kuvvetleri Basım ve Neşriyat Müd., 1971, s 300'den alıntılar...

2 eylülde bir düşman tayyaresi Uzunköprü - Kaleli istikametinden Edirne'ye gelip Karaağaç'a 4 bomba attı.... 9 Eylül'de Bulgaristan üzerinden Uzunköprü yolu ile 10 tayyarelik bir filonun İstanbul istikametinde yaklaştığı haber verildi, fakat hücum gerçekleşmedi.

---

15.3.1919 -- Alpullu'dan hareket eden Yunan müfrezesine, Çivril'deki Yunan müfrezesinin de katıldığı bildirerek asker, hayvan, silah miktarları,
Karapınar'daki Ahz-ı Asker Kalem Heyeti ve Şubelerinin zabitan ailelerinin camiye
yerleştirildiklerini bildiren, Cafer Tayyar Paşanın, Yirminci Kolordu Kumandanlığına gönderdiği rapor.


-----
Birinci Dünya Savaşı ve Alpullu
 
A B C D E F G H ...I... K L M N O P R S Ş T U Y Z