Aşk Çeşmesi

Bu adı ona çevresinde el ele tutuşmuş gezinirken gelecek hayalleri kuran birbirine aşık gençler vermişler... Ergene Köşkü'nün altından Çiçek Serası'na giderken yolun solunda... Orada küçük bir platform var ve tam karşıda bu sevimli çeşme. Sonradan oturmak için küçük ve alçak bantlar veya oturak yerleri yapılmış. Ağaçların gölgesinde şirin bir yer. Çocukluk yıllarımızda çok daha güzeldi. O yolun iki tarafı muhteşem güzel kana çiçekleriyle süslüydü. Kendinizi cennette imiş gibi hissederdiniz.

Zaman her şeyin üzerine bir tül çekiyor ve siz hatıralarınızla baş başasınızdır artık... O güzellikleri çocuklarınıza, torunlarınıza nasıl anlatacaksınız...

Her taraf yabani otlarla çevrilmiş, ortalık gürlük olmuş. Otları çekerek, kopararak biraz olsun açtık, fotoğraf çekecek kadar meydana çıkardık.

Kadri ağabey hatırlattı, unutmuştum... Bir alışkanlığımız vardı. Kurnasından süzülerek akan sicim gibi ince sudan içmek için hemen arkasında yer alan söğüt ağacından bir yaprak koparır sonra o yaprağı iki parmağımızın arasına alıp hafifçe  kıvırır onunla su içmeye çalışırdık. Kurnası oldukça aşağıda olduğu için bu yöntem keşfedilmişti. Giderek bu çeşmeye özgü bir ritüel haline geldi. Suyu ister için, ister içmeyin söğüt yaprağıyla kurnadan su almak aşk çeşmesinin kutsal ritüeli. Belki de sevgililer birbirlerine bu şekilde aşk usaresi takdim ederek sevgilerini pekiştiriyorlardı.     


alpullu aşk çeşmesi

A B C D E F G H ...I... K L M N O P R S Ş T U Y Z