Alpullu, İsmihan Sultan

alpullu_ismihan_sultan-1
alpullu_ismihan_sultan-2
alpullu_ismihan_sultan-3
alpullu_ismihan_sultan-4
alpullu_ismihan_sultan-5
Pancarköy'den Alpullu'ya kadar uzanan Pancarköy Deresi'nin iki yanındaki topraklar İsmihan Sultan'a ait olabilir. Bilmiyoruz, belki Ergene Nehrinin kenarındaki yerler... Veya günümüzde Karabatak olarak isimlendirdiğimiz dört kilometre uzunluğunda ve 500 metre genişliğindeki büyük arazi....

Yeri belli değil.... Otlak olarak kullanılan sulak bölgeden söz ediliyor....

Fakat şurası kesin ki bir zamanlar Pancarköy'ün "otlaklık ve sulaklık" şeklinde  belirlemiş olduğu topraklar Sokullu Mehmed Paşa'nın eşi İsmihan Sultan'ın vakfına  aitmiş. Belgede şu şekilde geçiyor.

"... Merhum İsmihan Sultan'ın hazeratı evkafı şerifesinden Alpullu Nam karyesinin otlak ve sulak mahallinde bir miktar yerini devr mezalim istibdat ile emlakiyesine idaresinden ve bir miktar civar karye ahalisinin...." 10 Ekim 1909

"Edirne vilayetinde Babaeski kazasında esbakı sadrazam şehit Şehit Mehmet Paşa İsmihan Sultan evkafından Alpullu karyesinde otlak ve sulak mahfei civar karye ahalisi müdahale ve tecavüzde ziraat ettikte hususundan bahis ile ….."

Yaklaşık aynı tarihlerde Mandıra ile Alpullu arasında Deve Konakları mevkiinde arazi anlaşmazlığı olduğunu dikkate alırsak otlakıye ve sulak bölgenin Karabatak'tan Deve Konakları bölgesine kadar uzanan yer olduğu sonucuna varabiliriz. Daha sonra buranın maliye arazisi sayılmasından da anlıyoruz ki aslında orası vakıf arazisidir. Demiryolu altındaki Samafor mahallesinin II. Selim'in kızı İsmihan Sultan'ın vakıf arazisi olma ihtimal var.
.

 

A B C D E F G H ...I... K L M N O P R S Ş T U Y Z