Ali Çavuş Mahallesi


Alpullu'nun en eski iki mahallesinden biri. Diğeri ise Çiftlik Mahallesi...

Ali Çavuş Mahallesi istasyondan Lüleburgaz'a doğru  yaklaşık 1,4 km ileride. Üsküpdere adlı su akıntısının Ergene Nehri ile kavuştuğu yerin tam karşısında... Orada eskiden tarihi bir kilise varmış.

Ali Çavuş Mahallesine  ilk gelen kişi karadenizli biri imiş, kim olduğu ve ne iş yaptığı bilinmiyor. Sonra oraya Ali Çavuş adlı başka biri yerleşmiş ve mahalle onun adıyla meşhur olmuş. Ali Çavuş demiryollarında hat kontrolörü olarak çalışırmış. Bu kişiler ellerinde sapı uzun, küçük bir çekiçle raylara tak tak vurup arıza olup olmadığını kontrol ederlermiş. Aynı zamanda tren raylarının altındaki hacimli kütük traverslere ve taşların kayma durumlarına bakarlarmış.

Ahmet Doğan amca 1946-47 yıllarında Ali Çavuş mahallesinde toplam 16 ev olduğunu belirtiyor. "Düğüncülü'nün demiryolu girişinde 15-16 ev vardı. Bunlardan 8 tanesinin üstü saç teneke ile ve diğer sekiz tanesi ise eski krimit ile kaplıydı. Hayvan bakarlardı. Baksan, insan yaşayan 10 hane anca vardı"...

Bugünlerde kaç hanedir bilmiyorum, ama yine küçük bir yerleşim yeri ve varlığını korumaya devam ediyor. Google Earth'den incelediğimizde 14-15 hane gibi gözüküyor.

ali-cavus-mahallesi-1
ali-cavus-mahallesi-2
ali-cavus-mahallesi-3

A B C D E F G H ...I... K L M N O P R S Ş T U Y Z