Adler Brennabor Bisikletleri

1934-1938 yılları arasında ülkemize çok sayıda bisiklet ithal ediliyor ve bu ulaşım araçları su gibi satıyor.  Çünkü ulaşımı kolaylaştırıyor... Yem istemiyor, ahır yapmak gerekmiyor. Ona bindiğin zaman kendini farklı ve özel hissediyorsun. İthal edilen velespitler Vanderer, Adler Brennabor ve Adler Estrello gibi markalar.

İhtiyaç duyulan sayıda, şeker fabrikaları yönetimi de bu bisikletlerden satın alıyor. Bazı memurların "resmi" bisikletleri var.

Babam ilk bisikletini 15, 16 yaşlarında iken satın almış olmalı. Ve onu Ayşe ablamın babası Zülküf Eniştem askere giderken yanına para vermeleri için 10 liraya satmış. Beş lirasını enişteme ve beş lirasını da koca anneme vermiş.

Babam 1947 yılında ikinci bisikletini satın almış. Bu bisikletin benim çocukluk yıllarımın zamanındaki bisiklet olup olmadığını bilmiyorum. Annem "çok bisiklet almıştı" diyor. Çocukluk yıllarımdaki üçüncü bisiklet olabilir.

Hacca gittiği 1976 yılına kadar bu bisikleti kullandı. Geldikten sonra artık bisiklete binmeyi bırakmıştı.

Babamın bir kaç tane bisikleti olmuş. Almış satmış... Son bisikleti benim kullanmayı öğrendiğim idi ve evimizde en uzun süre o bisiklet kalmıştı. Üzerinde sadece Adler yazısı okunurdu.

Tekeri patlar, sarı renkli bir tüpte satılan Solüsyon marka bir yapıştırıcı ile yapıştırırdık. Sonra 404'ler çıktı. Ellerimiz kirlenir üstübü ile silip temizlerdik. Fren sistemi mekanik idi. Malzeme çantası ya selenin arkasına asılırdı veya ön demire bağlı olurdu. Patlayan iç tekerleğe yama yapardık. Yamalar, kırmızı ve siyah bant şeklinde olurdu. Onları eski "iç lastiklerden" makasla dikkatle keserdik. Küçük bir teneke parçasına delikler açılarak yapılmış zımpara aracımız vardı. Onunla zımparalardık. Sonra hazır yamalar çıktı, zımparalama işini ortadan kaldırdı. Bisikletin ön farını yakmak için küçük bir dinamosu vardı. Gece yolculuğu yapmazdım ama sürekli olarak onun farı yakmasını sağlamaya çalışırdım.

Adler'in Özelliği

Bu bilgileri İnternetten buldum: Bisikletin künyesi şöyle... Brennabor-Werke Gebr. Reıchsteın, Brandenburg / Havel, 1926. Almanya'da kitle halinde üretilen ilk bisikletlerden biri. Fabrikai üretim olsa da yüksek kaliteli malzeme kullanmaktan vazgeçmemişler. Farlarını Bosch elektirik firması yapıyor ve üç vitesli mekanizması Fichtel & Sachs tarafından gerçekleştiriliyormuş. Brennabor-Werke firması 1971 yılında Reichstein ailesi tarafından kurulmuş. Firma 1882 yılına kadar İngilizlerin Penny-farthing adı verilen bisikletlerin montajını yapmış. Fakat 1880'li yıllardan itibaren kendi bisikletlerini üretmiş ve 1880 yılında  Brennabor adıyla kendi markasını yaratmış. Bu araç 1920'li yılların ortasında kitlesel halde üretime geçmiş ve 1945 yılında üretimine bütünüyle son vermiş.

alpullu bisiklet
alpullu bisiklet
alpullu bisiklet
alpullu bisiklet
alpullu bisiklet
alpullu bisiklet
 

A B C D E F G H ...I... K L M N O P R S Ş T U Y Z